Solární termické kolektory na přípravu TV

Popis úsporného opatření

Solární termické kolektory na přípravu TV

Poslední aktualizace: 5/13/2025

Solární kolektory na přípravu teplé vody je ideální možností jak "zdarma" v letních měsících ohřáv vodu v zásobníku teplé vody. 

Standardní způsoby ohřevu vody (typicky elektrický bojler, plynový kotel, případně jiné zdroje v rámci vytápění objektu) jsou nákladné na spotřebovanou energii. Zejména cena elektřiny je vysoká a z dlouhodobého hlediska roste. Při ceně elektřiny 3 kč/kWh a standardní spotřebě teplé vody na osobu 40 l/os.den vychází roční náklad na přípravu teplé vody boilerem kolem 2400 Kč/os.rok.

Z celoroční bilance obvykle pokryje ohřev teplé vody pomocí solárního systému zhruba 70-80% s největším využitím v letních měsících. Tedy cca 1800 Kč/os.rok ušetří solární systém. 

Pro běžnou domácnost stačí instalovat 2-3 solární panely na střechu a zásobník kolem 200-300 litrů.

Solární systém nesmí být předimenzován, jinak hrozí v letních měsících přehřátí systému. Ideálním mařením energie v letních měsících je pak například bazén. V některých případech lze mařit energii například do radiátoru umístěném v chladném prostředí (sklep, garáž aj.) nebo se dává i do venkovního prostředí.

Využitím energie ze slunce přispívají solární systémy ke snížení emisí skleníkových plynů a spotřeby nerostných surovin. Na rozdíl od fotovoltaických systémů je i jejich likvidace mnohem snazší, méně finančně náročná a šetrná vůči přírodě. Hlavními materiály použitými pro solární systémy jsou měď, hliník a nerez. To zaručuje dlouhou životnost a po jejím vypršení i jednoduchou ekologickou likvidaci.

Obrázek - Solární ploché termické kolektory na střeše rodinného domu

Solární ploché termické kolektory na střeše rodinného domu

Měrné ceny, úspory, návratnosti

Orientační měrné ceny pro rodinné domy 120 000 – 150 000 Kč
Orientační cena jednoho panelu 9000 - 15000  Kč/panel
Orientační cena zásobníku pro RD 20 000 Kč/ks
běžná návratnost instalace Cca 20 let
Náplň v solárním okruhu solanka
Na čem závisí návratnost Na ceně energie, která by byla použita místo solárního ohřevu. V případě, že byl původním zdrojem elektroboiler, vytěsňuje se tak tím cena elektřiny cca 2,5 Kč/kWh. V případě, že je zdrojem tepelné čerpadlo, pak je cena „původní“ energie cca 0,8 Kč/kWh a solární systém se méně vyplatí (pomalu vrací).
Vlastní spotřeba Pouze na pohon oběhového čerpadla 5-20W (toto je jediná spotřeba z „neobnovitelného zdroje energie“ elektřiny
Běžná velikost pro dimenzování 1 m2 solárního panelu na osobu
Optimální sklon od horizontu 30-50 °
Roční produkce energie 250-350 kWh/m2
Optimální velikost akumulační nádrže 100 litrů na jeden panel

Spočtěte si sami

Kalkulačka Tzbinfo: 

Zjednodušená bilance solárního kolektoru

Návratnost solární tepelné soustavy

Výpočet vychází z TNI 73 0302 - Energetické hodnocení solárních tepelných soustav - Zjednodušený výpočtový postup

Bližší popis technické normalizační informace TNI zde.

V případě využití solárních kolektorů pro ohřev vody v bazénu lze využít zjednodušené kalkulačky pro výpočet potřebné energie pro ohřátí bazénu

https://www.bydlimesfilipem.cz/cs/kalkulacky/kalkulacka-bazen

Výhody, nevýhody, mýty

+

Silné stránky

  • Obnovitelný zdroj energie
  • Při správně naddimenzované velikosti solárních panelů ušetří 60-70% spotřeby energie na přípravu teplé vody (v létě až 100%, v zimním období kolem 0-10%)
  • Samotížný systém bez nuceného oběhu je zcela bez spotřeby elektřiny. Tento sytém je vhodný pro spotřebu denní vody do 300 l/denně.
  • I systémy s nuceným oběhem (častější varianta) má zanedbatelnou spotřebu elektřiny oběhového čerpadla.
  • Pomocí solárního systému lze regenerovat vrty pro tepelné čerpadlo přes letní období. Nicméně samotná kombinace TČ+solární systém je ekonomicky nevýhodná.
+

Příležitosti

  • Dotační příspěvek od státu do roku 2021 (viz dotace u jednotlivé kategorie)
-

Slabé stránky, hrozby

  • V létě hrozí přehřátí solárního systému. Proto je nutné systém optimálně naddimenzovat na předpokládanou spotřebu vody v objektu. Případné přebytky energie lze ukládat do bazénu.
  • Nelze využít 100% pro vytápění objektu. Roční pokrytí energie ze slunce je kolem 3-5% ze spotřeby energie na vytápění.
-

Mýty

  • Mýtem je, že se solární systém vyplatí v kombinaci s tepelným čerpadlem. Z tepelného čerpadla je již tak levná energie, že se solární systém nevrátí ani za dobu životnosti samotného systému. I z kotle na dřevo je energie levná cca 0,8 Kč/kWh a solární systém se pomaleji vrací. Nicméně zde je výhoda vykoupena tím, že není třeba štípat a přikládat dřevo.

Související úsporné opatření

Zapojení solárních bojlerů do kaskády
Solární termické kolektory na přípravu TV a vytápění
Vzduchové solární kolektory

Fotovoltaický systém

FAQ

Jaký je hlavní rozdíl mezi termálními solárními systémy a fotovoltaickými systémy?
Hlavní rozdíl spočívá v jejich primární funkci. Termální solární systémy (fototermika) přímo přeměňují sluneční záření na teplo k ohřevu vody. Fotovoltaické (FV) systémy naopak přeměňují sluneční záření na elektřinu, kterou lze následně využít pro různé účely v domácnosti, včetně ohřevu vody. Termální systémy jsou tedy specializovanější na ohřev vody, zatímco FV systémy jsou všestrannější.

Jaké jsou hlavní výhody termálních solárních systémů pro ohřev vody?
Hlavní výhody termálních solárních systémů pro ohřev vody zahrnují vysokou úsporu energie potřebné k ohřevu vody (až 50-70% ročně), dostupnost finanční podpory (stejné jako pro FV systémy) a měřitelný energetický výstup, který pomáhá při výpočtu návratnosti investice.

Jaké jsou hlavní nevýhody termálních solárních systémů?
Mezi hlavní nevýhody termálních solárních systémů patří složitější instalace vyžadující vedení potrubí, průběžné provozní náklady spojené s oběhovým čerpadlem a výměnou nemrznoucí směsi, potenciální problémy se stagnací při nedostatečném odběru tepla a ekonomické aspekty závislé na ceně elektřiny pro ohřev vody.

Jaké jsou hlavní výhody fotovoltaických systémů?
Mezi hlavní výhody fotovoltaických systémů patří jednodušší instalace (pouze elektrické vedení), nižší zatížení střechy na metr čtvereční, absence přímých provozních nákladů, možnost prodeje přebytečné energie do sítě (i když za nižší cenu), dlouhá životnost panelů (až 25 let) a možnost využití vyrobené elektřiny pro různé spotřebiče, včetně ohřevu vody.

Jaké jsou hlavní nevýhody fotovoltaických systémů?
Hlavní nevýhody fotovoltaických systémů zahrnují nižší účinnost při přímém ohřevu vody ve srovnání s termálními systémy (vyžaduje přeměnu elektřiny na teplo), potenciálně vyšší celkové zatížení střechy pro dosažení srovnatelného energetického výstupu pro ohřev vody, postupné snižování výkonu panelů v průběhu let a ekonomickou závislost na spotřebě elektřiny v domácnosti a výkupní ceně přebytků. Existují také potenciální náklady na údržbu související s elektronikou, jako je měnič.

Který systém je vhodnější pro primární ohřev teplé vody?
Pro uživatele, kteří se primárně zaměřují na maximalizaci úspor energie na ohřev vody a mají dostatečný prostor a rozpočet na potenciálně složitější instalaci, může být termální solární systém vhodnější volbou díky své vyšší účinnosti při přímé přeměně slunečního záření na teplo.

Který systém je všestrannější?
Fotovoltaické systémy jsou všestrannější, protože generují elektřinu, kterou lze využít pro různé potřeby v domácnosti, nejen pro ohřev vody. Tato flexibilita umožňuje napájení různých spotřebičů a v případě přebytků i jejich prodej do distribuční sítě.

Jak dotace ovlivňují rozhodování mezi termálními a fotovoltaickými systémy?
Finanční podpora, například z programu Nová zelená úsporám ve výši 35 000 Kč, je v současné době dostupná pro oba systémy. To zvyšuje atraktivitu obou technologií a může výrazně snížit počáteční investiční náklady, čímž zkracuje dobu návratnosti investice bez ohledu na zvolený systém.

Dotační potenciál

Termíny a definice

Reference

Tzb-info: Solární soustavy pro přípravu teplé vody na panelových domech

Solární zásobníky
Ekonomika solárních tepelných soustav I

Externí články, publikace

Prvky solárních soustav I

Prvky solárních soustav II

Prvky solárních soustav III

Účinnost vakuových trubkových solárních kolektorů

Specialisté z okolí
Načíst další